MIGEA

Leczenie

Migrena: fakty i mity

Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W Europie częstość migreny w ciągu roku wynosi wśród mężczyzn 6-9%, a w grupie kobiet aż 15-17%. Oznacza to, że stosunek częstości migreny u mężczyzn i kobiet wynosi 1 do 2, a nawet 3. Częstsze występowanie migrenowego bólu głowy u kobiet ma związek z wahaniami stężenia hormonów w ciągu cyklu miesiączkowego.

Fakty i mity o migrenie i pulsującym bólu głowy - dowiedz się o objawach bólów migrenowych i leczeniu migreny na migea.pl.

Migrena to przede wszystkim choroba kobiet – FAKT

Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W Europie częstość migreny w ciągu roku wynosi wśród mężczyzn 6-9%, a w grupie kobiet aż 15-17%. Oznacza to, że stosunek częstości migreny u mężczyzn i kobiet wynosi 1 do 2, a nawet 3. Częstsze występowanie tego typu bólu głowy u kobiet ma związek z wahaniami stężenia hormonów w ciągu cyklu miesiączkowego.

Ból migrenowy dotyczy tylko połowy głowy – MIT

Naukowcy szacują, że tak dzieje się w około 80% przypadków, choć są i tacy, którzy twierdzą, że obustronny ból głowy w migrenie występuje częściej niż u 20% chorych. Co ciekawe, migrenowe bóle głowy u dzieci są zwykle dwustronne i dopiero w czasie dorastania przekształcają się i lokalizują po jednej stronie głowy.

Brzydka pogoda sprzyja migrenom – FAKT

Wśród czynników spustowych, a więc tych, które mogą zainicjować napad migreny, znajdują się zarówno skrajne temperatury, jak i fronty atmosferyczne oraz wiatr. To dlatego tak wiele osób borykających się z bólem migrenowym źle reaguje na brzydką, listopadową pogodę, gdy wieje silny wiatr (w górach – halny) i występują gwałtowne zmiany ciśnienia.

Najlepszym rozwiązaniem na migrenę jest sen – MIT

Nie ma wątpliwości, że w przypadku wielu chorych ból migrenowy ustępuje po wyspaniu się i dlatego czasami leczenie migreny wiąże się z podaniem leków uspokajających bądź nasennych. Nie oznacza to jednak, że im więcej chory śpi, tym lepiej. Zbyt długi sen, podobnie jak zbyt krótki, należy bowiem do czynników spustowych migreny. Właśnie dlatego, gdy pozwolimy sobie w weekend lub wakacje na wyjątkowo długie spanie, czasem budzimy się z migreną.

Relaks po stresie chroni przed migreną – MIT

Długotrwałe napięcie i silny stres mogą wywoływać migrenę, jednak jej napadem organizm może zareagować także na wypoczynek po bardzo intensywnym okresie pracy. W efekcie, gdy wreszcie nadchodzi czas relaksu, może pojawić się migrena. Rozwiązaniem jest znalezienie takiej równowagi między pracą a wypoczynkiem na co dzień, by nie doprowadzać do nadmiernego wyczerpania organizmu.

Zdrowa dieta to jeden ze sposobów unikania migreny – FAKT

Jedzenie może mieć ogromny wpływ na wystąpienie migreny. Istnieje długa lista produktów, które mogą być odpowiedzialne za jej wywołanie lub nasilenie objawów migreny. Oprócz kakao i czekolady, są na niej przede wszystkim produkty, których proces wytworzenia i przechowywanie jest długi. Prym wiodą sery pleśniowe i długo dojrzewające, ale na tej liście są również artykuły kiszone, marynowane oraz wędzone. Także przejrzałe banany, figi i awokado. Osoby cierpiące na migrenę powinny zrezygnować z tłustych i przesłodzonych potraw, na rzecz świeżych warzyw i owoców, twarogów, produktów zbożowych z dużą zawartością błonnika.

„Mała czarna” dobrze robi na migrenowy ból głowy – FAKT

Pod warunkiem jednak, że jest to jedna, góra dwie kawy. Większe ilości kawy, a w zasadzie większa podaż zawartej w niej kofeiny, może już szkodzić osobom z migreną. Kofeina w pewnych ilościach może pomagać, stanowi nawet składnik leków przeciwbólowych stosowanych w leczeniu migreny. Jednak część chorych, jak wykazały badania, wiąże wyraźnie jej wypicie z wystąpieniem bólu migrenowego. W związku z tym należy zachować umiar w piciu kawy, ale też herbaty, kakao czy innych napojów (w tym energetyzujących), które mają w swym składzie kofeinę.

Nawet przyjemne, ale silne zapachy mogą być przyczyną migreny – FAKT

Każdy silny zapach, nawet ten najprzyjemniejszy, może zainicjować napad migreny. Może to być woń perfum, proszku do prania, płynu do płukania, ale też dym tytoniowy. Osoby ze skłonnościami do migreny powinny omijać szerokim łukiem małe sklepy drogeryjne czy perfumerie, gdzie intensywność zapachów bywa ogromna. Dobrze przemyśleć też powinny zakup proszku i płynu do prania (na rynku są produkty bezzapachowe), a perfumy stosować w bardzo niewielkich ilościach.

Wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie osób z migreną – MIT

Niestety, trzeba od razu dodać, że każdy z nas powinien być aktywny fizycznie, jednak w przypadku osób z migreną sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wielki wysiłek fizyczny może w ich przypadku zainicjować napad migreny, a niemal każda aktywność może potęgować ból głowy już trwający. Stąd w przypadku osób cierpiących na migrenę zalecane są raczej częstsze, ale mniej spektakularne wyczyny sportowe. Spacery i przebieżki mogą okazać się właściwsze od biegania maratonów.

Źródła:

  1. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W.: Migrena – rozpoznanie i leczenie. Forum Medycyny Rodzinnej 2007, 1(2), 109-114.
  2. Prusiński A.: Aktualne metody doraźnego leczenia napadów migrenowych, Ordyn. Leków 2002, 7, 10-13.
  3. Prusiński A.: Aktualne metody doraźnego leczenia napadów migrenowych, Ordyn. Leków 2002, 7, 10-13.
Migrena przewlekła to rodzaj bólu migrenowego, objawiający się ciągłym bólem głowy. Sprawdź na migea.pl, jak leczyć migrenę.

Migrena przewlekła - rozpoznanie i leczenie bólu migrenowego

Migrena przewlekła dezorganizuje całe życie. Tymczasem szacuje się, że cierpi na nią nawet 4-5% mieszkańców Europy i USA. U części pacjentów, nadużywających leków przeciwbólowych, migrena przekształca się w codzienny, pulsujący ból głowy. Są jednak chorzy, u których częste napady migrenowe pojawiają się bez nadużywania leków. W ich przypadku mówi się o migrenie przewlekłej.

więcej
Poznaj przyczyny pulsującego bólu głowy, skąd bierze się migrena i jak nad nią zapanować. Sprawdź na migea.pl.

Czynniki wywołujące atak migreny

Szacuje się, iż prawie każdego z nas przynajmniej raz w roku boli głowa. Jednak u 20% ludzi bóle głowy są przewlekłe lub nawracające. Nauka wyróżnia aż 280 typów i podtypów bólów głowy – zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Na szczęście zdecydowana większość spośród nich, czyli pierwotne bóle głowy, jest niegroźna, aczkolwiek dokuczliwa. I właśnie ta dokuczliwość jest największym problemem cierpiących na migrenę.

więcej
Migrena z aurą a ból głowy bez aury - sprawdź na migea.pl, jak rozróżnić bóle głowy i zapobiegać napadom migreny.

Migrena z aurą - jak rozpoznać ból migrenowy?

Migrena jest najczęstszym pierwotnym bólem głowy wywołującym niesprawność. Dramat chorego na migrenę trwa od 4 do 72 godzin i często się powtarza. Ból głowy jest tętniący i zwykle obejmuje połowę głowy, ma umiarkowane lub ciężkie natężenie i towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk.Ból zwykle umiejscowiony jest po jednej stronie głowy, ma pulsujący charakter i umiarkowane lub znaczne natężenie; nasila się podczas zwykłej...

więcej