MIGEA

Leczenie

Migrena przewlekła - rozpoznanie i leczenie bólu migrenowego

Migrena przewlekła dezorganizuje całe życie. Tymczasem szacuje się, że cierpi na nią nawet 4-5% mieszkańców Europy i USA. U części pacjentów, nadużywających leków przeciwbólowych, migrena przekształca się w codzienny, pulsujący ból głowy. Są jednak chorzy, u których częste napady migrenowe pojawiają się bez nadużywania leków. W ich przypadku mówi się o migrenie przewlekłej.

Migrena przewlekła to rodzaj bólu migrenowego, objawiający się ciągłym bólem głowy. Sprawdź na migea.pl, jak leczyć migrenę.

Kiedy mamy do czynienia z migreną przewlekłą

W diagnozie migreny pomaga prowadzenie specjalnego kalendarza z informacjami zarówno o wystąpieniu bólu głowy, jak i o zażytych lekach oraz ich dawkowaniu.

Migrena - przyczyny choroby

Wciąż nie wiadomo, co dokładnie powoduje występowanie migreny. W przypadku migreny przewlekłej określenie tych przyczyn jest jeszcze trudniejsze. U przyczyn choroby mogą leżeć:

Kiedy epizod staje się normą

Dlaczego jednak migrena epizodyczna przekształca się w przewlekłą? Odpowiedzialność za częste bóle migrenowe przypisuje się takim czynnikom jak:

Leczenie migreny przewlekłej

Leczenie migreny przewlekłej polega na unikaniu czynników i sytuacji, które mogą sprzyjać występowaniu napadów bólu migrenowego. Gdy to nie skutkuje, niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Decydując się na terapię zapobiegawczą migreny zwykle korzysta się z jednego leku wybieranego na podstawie wywiadu z pacjentem.

Terapię profilaktyczną rozpoczyna się od małych dawek, stopniowo je zwiększając. Pierwszy efekt oceniany jest po ok. 4-6 tyg. Po około pół roku redukuje się dawkę, aż do całkowitego odstawienia leku.

Efekt terapeutyczny może się utrzymywać zarówno przy zredukowanej dawce leku na migrenę, jak i po jego odstawieniu. Jest to tzw. after effect, czyli utrzymywanie się efektu terapeutycznego leku mimo braku jego stężenia we krwi, nieraz do kilku miesięcy po odstawieniu.

Gdy jednak nastąpi nawrót napadów migreny, które nie dają się opanować leczeniem doraźnym, ponownie włącza się leczenie profilaktyczne.

Stosowane leki

Dihydroergotamina (DHE) została wprowadzona do leczenia migreny pod koniec lat 50. Obecnie, z uwagi na niejednoznaczne dane dotyczące skuteczności tego leku, jak również ze względu na szereg przeciwwskazań (ciąża, karmienie piersią, choroby serca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze) i objawy niepożądane, DHE straciła na znaczeniu w terapii migreny.

Leki I wyboru: beta-blokery, blokery kanału wapniowego oraz leki przeciwpadaczkowe:

Leki II wyboru, o mniejszej skuteczności i poważniejszym ryzyku działań niepożądanych: leki przeciwdepresyjne, leki przeciwserotoninowe, niektóre NLPZ oraz także beta-blokery. (Niektóre z nich o dobrze udokumentowanej skuteczności są uważane za leki I rzutu, inne zaś są stosowane w leczeniu drugorzutowym.)

Leki przeciwdepresyjne: amitryptylina, mianseryna, wenlafaksyna

Leki przeciwserotoninowe: metysergid, pizotyfen

Leki, których skuteczność określona została jako prawdopodobna:
kwas acetylosalicylowy, preparaty magnezu oraz ryboflawina, koenzym Q10, leki ziołowe (chryzantema maruna i lepiężnik różowaty).

Źródła:

  1. Linde M.: Migrena: współczesne kierunki leczenia, Polski Przegląd Neurologiczny, 2008, 4(C), C1-C13.
  2. Łukasik M. i wsp.: Leczenie doraźne i profilaktyka napadów migreny, Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 2012, 7, 1, 7-18.
  3. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W.: Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, 1(2), 109-114.
Fakty i mity o migrenie i pulsującym bólu głowy - dowiedz się o objawach bólów migrenowych i leczeniu migreny na migea.pl.

Migrena: fakty i mity

Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W Europie częstość migreny w ciągu roku wynosi wśród mężczyzn 6-9%, a w grupie kobiet aż 15-17%. Oznacza to, że stosunek częstości migreny u mężczyzn i kobiet wynosi 1 do 2, a nawet 3. Częstsze występowanie migrenowego bólu głowy u kobiet ma związek z wahaniami stężenia hormonów w ciągu cyklu miesiączkowego.

więcej
Poznaj przyczyny pulsującego bólu głowy, skąd bierze się migrena i jak nad nią zapanować. Sprawdź na migea.pl.

Czynniki wywołujące atak migreny

Szacuje się, iż prawie każdego z nas przynajmniej raz w roku boli głowa. Jednak u 20% ludzi bóle głowy są przewlekłe lub nawracające. Nauka wyróżnia aż 280 typów i podtypów bólów głowy – zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Na szczęście zdecydowana większość spośród nich, czyli pierwotne bóle głowy, jest niegroźna, aczkolwiek dokuczliwa. I właśnie ta dokuczliwość jest największym problemem cierpiących na migrenę.

więcej
Migrena z aurą a ból głowy bez aury - sprawdź na migea.pl, jak rozróżnić bóle głowy i zapobiegać napadom migreny.

Migrena z aurą - jak rozpoznać ból migrenowy?

Migrena jest najczęstszym pierwotnym bólem głowy wywołującym niesprawność. Dramat chorego na migrenę trwa od 4 do 72 godzin i często się powtarza. Ból głowy jest tętniący i zwykle obejmuje połowę głowy, ma umiarkowane lub ciężkie natężenie i towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk.Ból zwykle umiejscowiony jest po jednej stronie głowy, ma pulsujący charakter i umiarkowane lub znaczne natężenie; nasila się podczas zwykłej...

więcej