MIGEA

Leczenie

Migrena u dzieci - przyczyny i leczenie bólu migrenowego

Wielu dorosłych cierpiących z powodu migreny przyznaje, że pierwszego ataku bólu migrenowego doświadczyło w dzieciństwie, jeszcze przed ukończeniem dziesięciu lat. U dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym atak migreny pojawia się nagle i nie jest związany z bólem głowy. Charakterystyczne jest to, że ból głowy się powtarza. Takie objawy poprzedzające zwykle wystąpienie typowej migreny w wieku dorosłym, nazywane są dziecięcymi zespołami...

Migrena u dzieci - sprawdź na migea.pl przyczyny migreny brzusznej u dzieci i metody leczenia bólów migrenowych u dzieci.

Wielu dorosłych cierpiących z powodu migreny przyznaje, że pierwszego ataku doświadczyło w dzieciństwie, jeszcze przed ukończeniem dziesięciu lat.

U dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym atak migreny pojawia się nagle i nie jest związany z bólem głowy. Charakterystyczne jest to, że się powtarza. Takie objawy poprzedzające zwykle wystąpienie typowej migreny w wieku dorosłym, nazywane są dziecięcymi zespołami okresowymi.

W przekonaniu, że zespoły okresowe są zapowiedzią prawdziwej migreny, utwierdza lekarzy wywiad rodzinny – jeśli w rodzinie są osoby chore na migrenę, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że również dziecko zacznie mieć ataki migrenowego bólu głowy. Wiele mówią też statystyki – aż 68-100% dzieci cierpiących z tego powodu ma w wieku dorosłym migrenę.

Bóle głowy występują u 37-51% dzieci do 7. roku życia i aż 57-82% nastolatków.

Do zespołów okresowych należą łagodne napadowe zawroty głowy, migrena brzuszna oraz zespół cyklicznych wymiotów.

Łagodne napadowe zawroty głowy

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy u dzieci jest migrena. Zawroty głowy, bez szumów usznych, zaburzeń słuchu czy równowagi, występują do 10. roku życia. Inne obserwowane objawy migreny u dzieci to nudności, rzadko wymioty oraz oczopląs. Dziecko jest blade, wystraszone, asekuruje się podczas poruszania, płacze i nadmiernie poci. Charakterystyczna jest też nadwrażliwość na dźwięki i światłowstręt.

Objawy migreny u dzieci pojawiają się nagle, trwają kilka minut, czasem kilka sekund.

Szczyt występowania dolegliwości przypada między 2. a 4. rokiem życia dziecka.

Migrena brzuszna

Nawracające, nagłe bóle brzucha w większości przypadków są tępe i zlokalizowane w okolicy pępka. Ich przyczyną może być stres, zakłócenia długości trwania snu, głód, alergia na niektóre pokarmy czy zwykła podróż.

Migrena brzuszna pojawia się u uczniów – rozpoczyna się około 7. roku życia, a szczyt zachorowania przypada na 10. rok życia.

Szczególną cechą migreny brzusznej może być występowanie poprzedzającej ją aury. Aura migrenowa ma zwykle postać zaburzeń widzenia (błyski), czucia (mrowienia, drętwienia), zaburzeń mowy czy osłabienia mięśni. Pojedynczy epizod trwa zwykle od 1 do 72 godzin.

Zespół cyklicznych wymiotów

To nawracające nasilone nudności i wymioty, oddzielone od siebie okresami bez objawów, trwającymi kilka tygodni lub miesięcy. Wymioty występują zwykle rano lub po przebudzeniu.

Przyczyną wymiotów mogą być: stres, infekcje (na przykład zapalenie zatok lub infekcja górnych dróg oddechowych), wyczerpanie, choroba lokomocyjna, kontakt z gorącą wodą, niektóre pokarmy oraz atak astmy.

W drugiej fazie dolegliwości zaobserwować można ból brzucha w okolicy pępka lub żołądka, luźne stolce, ból głowy, nadmierne ślinienie, bladość, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, tachykardię, nieznaczny wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Wymioty są intensywne, do 10 razy na godzinę, treścią żółciową.

Zespół cyklicznych wymiotów opisywano już u 6-tygodniowych dzieci oraz u dorosłych w wieku 73 lat. Najczęściej objawy występują do 5. roku życia.

Leczenie

Migrenę u dzieci leczy się podobnie jak u dorosłych, chociaż preferuje się postępowanie niefarmakologiczne, np. higieniczny tryb życia, odpowiednia dieta, psychoterapia. Gdy to nie działa, lekarz wprowadza leki na migrenę, których dawkowanie zależy od wieku i masy ciała. Maluchom (poniżej 6. roku życia) podaje się zazwyczaj paracetamol lub ibuprofen. Powyżej 15. roku życia podaje się już właściwe leki na migrenę stosowane u osób dorosłych, z tym że w odpowiednich dla nastolatka dawkach.

Źródła:

  1. Winczewska-Wiktor A., Steinborn B.: Dziecięce zespoły okresowe, Via Medica, www.neuroedu.pl.
Fakty i mity o migrenie i pulsującym bólu głowy - dowiedz się o objawach bólów migrenowych i leczeniu migreny na migea.pl.

Migrena: fakty i mity

Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W Europie częstość migreny w ciągu roku wynosi wśród mężczyzn 6-9%, a w grupie kobiet aż 15-17%. Oznacza to, że stosunek częstości migreny u mężczyzn i kobiet wynosi 1 do 2, a nawet 3. Częstsze występowanie migrenowego bólu głowy u kobiet ma związek z wahaniami stężenia hormonów w ciągu cyklu miesiączkowego.

więcej
Migrena przewlekła to rodzaj bólu migrenowego, objawiający się ciągłym bólem głowy. Sprawdź na migea.pl, jak leczyć migrenę.

Migrena przewlekła - rozpoznanie i leczenie bólu migrenowego

Migrena przewlekła dezorganizuje całe życie. Tymczasem szacuje się, że cierpi na nią nawet 4-5% mieszkańców Europy i USA. U części pacjentów, nadużywających leków przeciwbólowych, migrena przekształca się w codzienny, pulsujący ból głowy. Są jednak chorzy, u których częste napady migrenowe pojawiają się bez nadużywania leków. W ich przypadku mówi się o migrenie przewlekłej.

więcej
Poznaj przyczyny pulsującego bólu głowy, skąd bierze się migrena i jak nad nią zapanować. Sprawdź na migea.pl.

Czynniki wywołujące atak migreny

Szacuje się, iż prawie każdego z nas przynajmniej raz w roku boli głowa. Jednak u 20% ludzi bóle głowy są przewlekłe lub nawracające. Nauka wyróżnia aż 280 typów i podtypów bólów głowy – zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Na szczęście zdecydowana większość spośród nich, czyli pierwotne bóle głowy, jest niegroźna, aczkolwiek dokuczliwa. I właśnie ta dokuczliwość jest największym problemem cierpiących na migrenę.

więcej