MIGEA

Leczenie

Migrena z aurą - jak rozpoznać ból migrenowy?

Migrena jest najczęstszym pierwotnym bólem głowy wywołującym niesprawność. Dramat chorego na migrenę trwa od 4 do 72 godzin i często się powtarza. Ból głowy jest tętniący i zwykle obejmuje połowę głowy, ma umiarkowane lub ciężkie natężenie i towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk.Ból zwykle umiejscowiony jest po jednej stronie głowy, ma pulsujący charakter i umiarkowane lub znaczne natężenie; nasila się podczas zwykłej...

Migrena z aurą a ból głowy bez aury - sprawdź na migea.pl, jak rozróżnić bóle głowy i zapobiegać napadom migreny.

Migrena jest najczęstszym pierwotnym bólem głowy wywołującym niesprawność. Dramat chorego trwa od 4 do 72 godzin i często się powtarza.

Nauka wyróżnia aż 280 typów i podtypów bólów głowy – zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Na szczęście zdecydowana większość spośród nich, czyli pierwotne bóle głowy, jest niegroźna, aczkolwiek dokuczliwa. I właśnie ta dokuczliwość jest największym problemem cierpiących na migrenę.

Migrenowy ból głowy jest tętniący i zwykle obejmuje połowę głowy, ma umiarkowane lub ciężkie natężenie i towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Według międzynarodowej klasyfikacji bólów głowy wyróżnia się następujące rodzaje migreny:

Migrena bez aury

Zwana dawniej migreną zwykłą – jest nawracającym bólem głowy o charakterze napadów trwających od 4 do 72 godzin. Ból migrenowy zwykle umiejscowiony jest po jednej stronie głowy, ma pulsujący charakter i umiarkowane lub znaczne natężenie; migrenowy ból głowy nasila się podczas zwykłej, codziennej aktywności fizycznej. Towarzyszą mu nudności, mogą też się pojawić nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Aby rozpoznać migrenę bez aury, trzeba stwierdzić:

 1. co najmniej pięć napadów bólu głowy spełniającego poniższe kryteria (b-d).
 2. napady bólu głowy trwające 4-72 godzin (jeśli są nieleczone lub leczone nieskutecznie)
 3. c. ból głowy wskazujący przynajmniej dwie spośród czterech niżej wymienionych cech:
  1. umiejscowiony po jednej stronie głowy
  2. ma charakter pulsujący
  3. ma umiarkowane lub duże natężenie
  4. nasila się w trakcie zwykłej aktywności fizycznej (np. chodzenia lub wchodzenia po schodach) lub zmusza do jej unikania
 4. d. w czasie bólu głowy występuje przynajmniej jeden z następujących objawów:
  1. nudności i/lub wymioty
  2. nadwrażliwość na światło i dźwięk
 5. żadne inne rozpoznanie z wydania 3. międzynarodowej klasyfikacji bólów głowy nie opisuje lepiej stwierdzonych zaburzeń

Migrena z aurą

Zwana dawniej migreną klasyczną, cechuje się nawracającymi napadami całkowicie odwracalnych jednostronnych zaburzeń widzenia, jednostronnych zaburzeń czucia lub innych jednostronnych zaburzeń neurologicznych (np. niedowładu), które zwykle rozwijają się stopniowo, trwają kilka minut i zazwyczaj poprzedzają migrenowy ból głowy i inne wyżej opisane objawy migreny.

Aby rozpoznać migrenę z aurą, trzeba stwierdzić:

 1. co najmniej dwa napady spełniające niżej podane kryteria b i c.
 2. co najmniej jeden z następujących w pełni odwracalnych objawów aury migrenowej:
  1. zaburzenia widzenia
  2. zaburzenia mowy i/lub języka
  3. zaburzenia ruchowe
  4. zaburzenia czynności pnia mózgu
  5. zaburzenia czynności siatkówki
 3. co najmniej dwie z czterech następujących cech:
  1. co najmniej jeden objaw aury migrenowej rozwija się stopniowo w ciągu ≥ 5 minut i/lub dwa lub więcej objawów aury następujących kolejno po sobie
  2. każdy objaw aury migrenowej trwa 5-60 minut
  3. co najmniej jeden objaw aury migrenowej występuje jednostronnie
  4. w czasie aury lub w ciągu 60 minut od jej ustąpienia pojawia się migrenowy ból głowy
 4. inne rozpoznanie z wydania 3. międzynarodowej klasyfikacji bólów głowy nie opisuje lepiej stwierdzonych zaburzeń oraz wykluczono napad przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA)

Najczęstszą aurą migrenową jest aura wzrokowa. Chory ma złudzenie widzenia zygzaków w pobliżu punktu skupienia wzroku, które mogą się przemieszczać w lewo lub prawo, powiększać, zmieniać kształt, a po ich ustąpieniu może się utrzymywać niedowidzenie w miejscu, w którym występowały złudzenia wzrokowe.

Migrena przewlekła

Ból głowy występujący co najmniej 15 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące, z czego przez 8 dni w miesiącu ma charakter typowy dla migreny.

Powikłania migreny

Osobno wyróżniono również powikłania migreny, do których należy stan migrenowy, czyli napad migreny trwający ponad 72 godziny, uporczywa aura migrenowa bez udaru mózgu, migrenowy zawał mózgu oraz napad padaczkowy wywołany aurą migrenową.

Ponadto wyróżnia się prawdopodobną migrenę oraz zespoły epizodyczne, które mogą wiązać się z migreną.

Źródła:

 1. Maria Łukasik, Michał K. Owecki, Wojciech Kozubski: Leczenie doraźne i profilaktyka napadów migreny, Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2012; 7, 1: 7-18.
Fakty i mity o migrenie i pulsującym bólu głowy - dowiedz się o objawach bólów migrenowych i leczeniu migreny na migea.pl.

Migrena: fakty i mity

Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W Europie częstość migreny w ciągu roku wynosi wśród mężczyzn 6-9%, a w grupie kobiet aż 15-17%. Oznacza to, że stosunek częstości migreny u mężczyzn i kobiet wynosi 1 do 2, a nawet 3. Częstsze występowanie migrenowego bólu głowy u kobiet ma związek z wahaniami stężenia hormonów w ciągu cyklu miesiączkowego.

więcej
Migrena przewlekła to rodzaj bólu migrenowego, objawiający się ciągłym bólem głowy. Sprawdź na migea.pl, jak leczyć migrenę.

Migrena przewlekła - rozpoznanie i leczenie bólu migrenowego

Migrena przewlekła dezorganizuje całe życie. Tymczasem szacuje się, że cierpi na nią nawet 4-5% mieszkańców Europy i USA. U części pacjentów, nadużywających leków przeciwbólowych, migrena przekształca się w codzienny, pulsujący ból głowy. Są jednak chorzy, u których częste napady migrenowe pojawiają się bez nadużywania leków. W ich przypadku mówi się o migrenie przewlekłej.

więcej
Poznaj przyczyny pulsującego bólu głowy, skąd bierze się migrena i jak nad nią zapanować. Sprawdź na migea.pl.

Czynniki wywołujące atak migreny

Szacuje się, iż prawie każdego z nas przynajmniej raz w roku boli głowa. Jednak u 20% ludzi bóle głowy są przewlekłe lub nawracające. Nauka wyróżnia aż 280 typów i podtypów bólów głowy – zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Na szczęście zdecydowana większość spośród nich, czyli pierwotne bóle głowy, jest niegroźna, aczkolwiek dokuczliwa. I właśnie ta dokuczliwość jest największym problemem cierpiących na migrenę.

więcej