MIGEA

Leczenie

Przyczyny migrenowego bólu głowy

Pierwsze racjonalne propozycje wyjaśnienia przyczyny migreny pojawiły się w 1873 roku. Lekarz Edward Liveing tłumaczył je zaburzeniem funkcji mózgu lub „burzą nerwową”. W latach 30. XX wieku Graham i Wolff zauważyli, że ból głowy może być wywołany zarówno przez naczynia zewnątrz-, jak i wewnątrzczaszkowe. Stworzona przez nich teoria naczyniowa znalazła wielu zwolenników. Te i inne obserwacje naukowców przyczyniły...

Przyczyny migrenowych bólów głowy i skuteczne leczenie objawów migreny - sprawdź na migea.pl jak szybko pozbyć się bólu głowy.

Pierwsze racjonalne propozycje wyjaśnienia przyczyny migreny pojawiły się w 1873 roku. Lekarz Edward Liveing tłumaczył je zaburzeniem funkcji mózgu lub „burzą nerwową”.

W latach 30. XX wieku Graham i Wolff zauważyli, że pulsujący ból głowy może być wywołany zarówno przez naczynia zewnątrz-, jak i wewnątrzczaszkowe. Stworzona przez nich teoria naczyniowa znalazła wielu zwolenników. Te i inne obserwacje naukowców przyczyniły się do lepszego poznania przyczyn powstawania migreny.

Trzy etapy

Obecnie, choć przyczyna migreny nie jest wciąż wyjaśniona do końca, uważa się, że przebiega ona trzyetapowo.

1. Podrażnienie neuronu

W pierwszym etapie dochodzi do pobudzenia neuronu trójdzielno-naczyniowego, odpowiedzialnego za odczuwanie bólu migrenowego. Neuron ulega pobudzeniu, ponieważ wpływ na niego ma nasz styl życia – stres, alkohol, głodzenie czy obniżenie stężenia żeńskich hormonów płciowych – estrogenów.

2. Przeczulica głowy i szyi

W kolejnym etapie pobudzeniu ulega kolejny neuron, zlokalizowany pomiędzy dolną częścią jądra nerwu trójdzielnego a strukturą mózgu zwaną wzgórzem. W tym etapie pobudzeniu ulegają również włókna przywspółczulne odpowiedzialne za obserwowane w migrenie łzawienie oka i wyciek z nosa. Etap ten charakteryzuje się przeczulicą głowy i szyi –dotknięcie tych okolic może sprawić ból.

3. Trzeci neuron

Jeśli napad migreny nie zostanie przerwany, to uruchomiony zostaje trzeci neuron pomiędzy wzgórzem a korą czuciową mózgu. Wtedy zaczyna się trzeci etap – ból migrenowy staje się dokuczliwy, ale nie jest już tętniący.

Teoria naczyniowa

Wielu naukowców podkreśla znaczenie badań przepływu krwi przez mózg w trakcie napadu migreny z aurą. W pierwszym etapie migreny, gdy pojawia się aura migrenowa, dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez mózg. Bardzo ważne jest, aby chory nie zażywał w tym okresie żadnych leków na migrenę, które obniżałyby dodatkowo przepływ krwi przez mózg, istnieje bowiem ryzyko niedokrwienia mózgu, a nawet udaru.

Zażycie leków na migrenę staje się bezpieczne natychmiast po ustąpieniu aury migrenowej, bowiem ból głowy, który następuje po aurze, związany jest z rozkurczem naczyń i uczuciem tętnienia – etap drugi. Według teorii naczyniowej rozwoju napadu migreny w trzecim etapie występuje obrzęk okołonaczyniowy.

Teoria biochemiczna

Istotna jest teoria biochemiczna związana z rolą serotoniny w powstawaniu bólu migrenowego. Zauważono, że pewne receptory serotoninowe rozmieszczone w naczyniach głowy są zaangażowane w napad migreny, a ich stymulacja może go złagodzić. Zależność ta nie jest do końca oczywista, prawdopodobnie uwalnianie serotoniny jest jednym z etapów powstawania napadu migreny.

Wszystkie teorie i hipotezy w pewnym stopniu się ze sobą wiążą, co świadczy tylko o tym, że nasza wiedza na temat przyczyn i przebiegu napadu migreny ciągle jest niepełna.

Źródła:

  1. I. Filipczak-Bryniarska, J. Woroń, J. Wordliczek: Bóle głowy, Anestezjologia i Ratownictwo 2007; 3: 176-188.
Fakty i mity o migrenie i pulsującym bólu głowy - dowiedz się o objawach bólów migrenowych i leczeniu migreny na migea.pl.

Migrena: fakty i mity

Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W Europie częstość migreny w ciągu roku wynosi wśród mężczyzn 6-9%, a w grupie kobiet aż 15-17%. Oznacza to, że stosunek częstości migreny u mężczyzn i kobiet wynosi 1 do 2, a nawet 3. Częstsze występowanie migrenowego bólu głowy u kobiet ma związek z wahaniami stężenia hormonów w ciągu cyklu miesiączkowego.

więcej
Migrena przewlekła to rodzaj bólu migrenowego, objawiający się ciągłym bólem głowy. Sprawdź na migea.pl, jak leczyć migrenę.

Migrena przewlekła - rozpoznanie i leczenie bólu migrenowego

Migrena przewlekła dezorganizuje całe życie. Tymczasem szacuje się, że cierpi na nią nawet 4-5% mieszkańców Europy i USA. U części pacjentów, nadużywających leków przeciwbólowych, migrena przekształca się w codzienny, pulsujący ból głowy. Są jednak chorzy, u których częste napady migrenowe pojawiają się bez nadużywania leków. W ich przypadku mówi się o migrenie przewlekłej.

więcej
Poznaj przyczyny pulsującego bólu głowy, skąd bierze się migrena i jak nad nią zapanować. Sprawdź na migea.pl.

Czynniki wywołujące atak migreny

Szacuje się, iż prawie każdego z nas przynajmniej raz w roku boli głowa. Jednak u 20% ludzi bóle głowy są przewlekłe lub nawracające. Nauka wyróżnia aż 280 typów i podtypów bólów głowy – zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Na szczęście zdecydowana większość spośród nich, czyli pierwotne bóle głowy, jest niegroźna, aczkolwiek dokuczliwa. I właśnie ta dokuczliwość jest największym problemem cierpiących na migrenę.

więcej